O nás

STOPonline.cz je určena k hlášení nezákonného obsahu, na který může každý z nás náhodně narazit na Internetu.

Naším cílem je především ochrana dětí a mládeže před některými typy trestné činnosti spojenými s prostředím Internetu. Zároveň se snažíme minimalizovat výskyt materiálů, které zobrazují především zneužívání dětí nebo nepatřičnou dětskou nahotu.

Nejdůležitějším aspektem linky STOPonline.cz je efektivní spolupráce s Policií České republiky, se kterou máme na provoz linky uzavřeno vzájemné memorandum  a zapojení se do mezinárodní sítě INHOPE , která sdružuje linky pro hlášení obsahu se sexuálně zneužívanými dětmi po celém světě. CZ.NIC je hrdým členem této sítě od 14. 6. 2017. Díky úzké spolupráci 42 zemí a mezinárodních institucí jakými jsou například INTERPOL a EUROPOL může právě vaše hlášení pomoci obětem před dalším zneužíváním.

Linka STOPonline.cz se zabývá především obsahem na Internetu, který zobrazuje zneužívání dětí, nepatřičnou dětskou nahotu, kybergrooming nebo by se mohl týkat šíření pornografie. Pokud si nejste jisti, jaký obsah nám lze hlásit, vždy je lepší hlášení zaslat. Je důležité mít na paměti, že za obsahem na Internetu jsou vždy skutečné oběti a že i vaše hlášení může vést k ukončení nekonečného utrpení dítěte.

V prostředí Internetu se také často setkáváme s fotografiemi, které pořídí rodiče, přátelé, nebo známí, kteří si neuvědomí, že může být zneužita. Proto dalším důležitým aspektem naší práce je rychlé odstranění obsahu týkajícího se uživatele, který k publikaci materiálů, které se jej bezprostředně týkají, nedal souhlas. Věříme, že čím méně lidí si závadný obsah stáhne, tím menší je šance, že s ním později bude oběť konfrontovat.

Linka neslouží jako poradenské centrum! Primárním cílem linky je zabránit šíření nezákonného obsahu v síti Internet.

Provozovatelem služby STOPonline.cz je sdružení CZ.NIC. Jednotlivé incidenty jsou analyzovány a dále zpracovávány Národním bezpečnostním týmem CSIRT.CZ. Díky spolupráci se členy sdružení je možné v závažných případech zamezit dalšímu zobrazování a šíření nezákonného obsahu na Internetu, a to v co nejkratší době poté, kdy je takový obsah oznámen.

Linka STOPonline.cz je součástí projektu Safer Internet Centrum CZ (101083580) a spolufinancována z prostředků Evropské unie prostřednictvím programu Digital Europe Programme.